Informace o mezikrajových utkáních

Vážení trenéři a atleti,

28. září proběhne mezikrajové utkání mladšího žactva v Trutnově a 25. listopadu proběhne finále Běžeckého poháru v Dříteči. Nominace budou takovéto:

Na mezikrajové utkání ml. žactva 28.9. budou nominování atleti dle výsledků ze semifinálových a finálových kol družstev ml. žactva. Soutěžit se bude, tím pádem bude nominace tvořena v těchto disciplínách: 60m, 150m, 800m, 60m přek, výška, dálka, koule, oštěp a štafeta 4x60m. Na oštěp budou nominováni vždy první dva v hodu kriketovým míčkem ze semifinálových a finálových kol MPD a nejlepší v hodu oštěpem dle letošních tabulek. Nominace bude zveřejněna 23.9. Potvrzení účasti je do 25.9.

Pražský atletický svaz zajistí dopravu a trenérské vedení. Bližší informace o odjezdu, příjezdu a organizaci budou včas zveřejněny.

Družstvo tvoří 20 žáků a 20 žákyň a v každé disciplíně mohou nastoupit max. 3 závodníci. Výběr bude proveden pro maximálně možný silný tým i s přihlédnutím na využitelnost ve štafetách.

Na finále Běžeckého poháru se nominují vždy první 2 z přeborů Prahy v přespolním běhu z kategorií ml. žáků, ml. žákyň, st. žáků, st. žákyň, dorostenců a dorostenek.

Bližší informace o odjezdu, příjezdu a organizaci budou včas zveřejněny.

Radek Bártl,
předseda komise mládeže

Mistrovství České republiky dospělých v Táboře

V půlce prázdnin vyvrcholila domácí atletická sezona republikovým šampionátem v Táboře. Ač do soutěží občas zasáhl silný déšť, k vidění bylo mnoho skvělých výkonů, a to zejména v podání atletů z pražských oddílů.

O jedno z největších překvapení závodu se postaral Ondřej Macík z Dukly. Ten opanoval závod na 200 m v národním rekordu 20,39. Výbornou výkonnost potvrdil další člen Dukly Vít Müller, jenž vítězství ozdobil novým osobním rekordem 48,96. Podobně skvěle si vedla i jeho oddílová kolegyně Nikoleta Jíchová, když osobní rekord 54,88 znamenal republikový titul i limit na Mistrovství světa. Dvojnásobnou republikovou šampionkou se stala Nikola Bendová, jež ovládla závod na 100 i 200 metrů. Skvěle se v dálkařském sektoru předvedl i Radek Juška z Olympu, který vyhrál rekordem šampionátu za 815 cm.

Prosadit se mezi elitou dokázali i někteří z mladých pražských atletů. Svoji premiérovou seniorskou medaili a hned stříbrnou získala v tyči ještě juniorka Viktorie Ondrová, závodící za PSK Olymp, a to výkonem 430 cm, což je její nový osobní rekord. Pro bronz si doběhla Natálie Millerová na trati 800 m v novém osobním rekordu 2:04,37. Nedaleko medaile byl junior Pavel Vinduška na 1500 m, jenž doběhl na 5. místě za 3:49,33.

Do republikového šampionátu zasáhli atleti ze 14 pražských oddílů, kdy si nejvíce startů připsali atleti hájící barvy Dukly Praha, celkem 61. Druhý největší počet měli pak atleti z USK s celkem 43 starty. Na medaili dosáhli z Prahy jen zástupci tří resortních atletických oddílů. Nevíce – 22, jich posbírali atleti TJ Dukly Praha, kteří s bilancí 8 zlatých, 9 stříbrných a 5 bronzových ovládli i pořadí všech oddílů. Druhými celkově pak byli atleti USK Praha se 7 zlatými, 5 stříbrnými a 5 bronzovými medailemi. Atleti PSK Olympu jich posbírali 11 (5 z. + 2 s. + 4 b.)

Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let

Hned na začátku prázdnin se sjeli nejlepší atleti kategorie do 22 let do Ostravy, aby se mezi sebou utkali o republikové medaile na stadionu ve Vítkovicích.

Z Prahy vyslalo své atlety 10 pražských oddílů. Hned 7 oddílů si připsalo alespoň jeden medailový zisk. Z Prahy byla nejúspěšnější výprava USK Praha, když zaznamenali 4 republikové šampiony a stejně atletů měli i na stříbrných pozicích a sbírku zkompletovali jedním bronzem. 9 medailí také získali atleti PSK Olympu, a to v podobě 2 zlatých, 1 stříbra a hned 6 bronzových medailí.

Nejpočetnější výpravu zde měli atleti ASK Slavia, když zaznamenali 28 startů. O jeden méně pak měli atleti z Dukly.

První víkend v červenci patřil atletům do 22 let, poslední zase bude patřit všem dospělým, když se naše absolutní špička představí v Táboře.

Pražská družstva po 3 kolech ligy

O víkendu 24. a 25. června proběhla 3. kola 1. a 2. ligy. Extraliga byla již uzavřená a její týmy vyhlíží republikové finále a své konkurenty v podobě vítězných týmů z 1. lig.

Ve skupině A už je o vítězích prakticky rozhodnuto. V mužích soutěži jasně vévodí atleti Spartaku Praha 4, kteří si v této sezóně připsali 3 vítězství. Stejně na tom jsou ženy Slavie. Ty doslova válcují své konkurentky, když v tomto kole při součtu 369 bodů deklasovaly druhou Vlašim o 140 bodů. Jejich mužští kolegové jsou za Spartakem na klidném 2. místě. Zato muži USK musí být ostražití. Přestože jsou na 5. místě, na barážové 7. místo mají náskok jen 2 hlavních bodů. Hůř na tom jsou ženy USK, které jsou na 9. místě, a už jistě je nemine baráž o udržení.

V klidných vodách tabulky se pohybují ve skupině B obě družstva Jeseniovy, když muži i ženy drží 5. místa. O poznání hůř na tom jsou obě družstva Sparty. Ta jsou na posledních místech a nezbývá jim než se připravovat na baráž o udržení.

V ní se pravděpodobně setkají s muži Spartaku B, kteří ve 2. lize vedou ve skupině B. Ve stejné skupině se zatím na postupovém 2. místě drží ženy Vinohrad, mají ale jen 1 bod náskoku.

Napínavé bude 4. kolo pro ženské týmy Aktisu a Kotlářky ve skupině A. Oba týmy jsou na předposledním, respektive posledním místě. Aktis má zatím výhodnější pozici, když je o 1 hlavní bod před Kotlářkou, ale prázdninové kolo může být nevyzpytatelné a jeden z těchto týmů se záchranářské misi v baráži nevyhne.

Druhé místo na mezikrajovém utkání staršího žactva

Se stříbrem se v neděli vracela 40členná výprava pražských závodníků – 20 chlapců a 20 děvčat, ze Staré Boleslavi. Konkurenty jim bylo zbylých 9 krajů z Čech. Lepší byli jen atleti ze Středočeského kraje.

Pražský tým posbíral celkem 187 bodů. O největší bodový příděl se postarali Daniel Gasiúnas-Demčenko a Lukáš Valeš, kteří oba získali shodně 14 bodů – Daniel za 3. místo v oštěpu (47,44 m) a za 5. místo v kouli (13,74 m). Lukáš byl 6. na 200 m př. za 27,71 s a 3. bodující na 100 m př. (14,16).

Jen o 12 bodů méně získal František Kubr za 7. bodované místo a 60 m za 7,56s a 3. bodované na 300 m výkonem 37,69s. František ještě pomohl k plnému bodovému zisku štafety chlapců na 4×60 m společně s Matyášem Klubalem, Matějem Slatinským a Filipem Reischigem, kdy toto složení zaběhlo letošní nejrychlejší žákovskou štafetu na 4×60 m. Gratulujeme.

Skvělým výkonem se blýskla Tereza Oherová v kladivu. Nejenže týmu pomohla plným bodovým ziskem, ale výkonem 47,54 m se dokonce dostala do čela letošních žákovských tabulek. Parádní výkon.

Individuálně se prosadila na 60 m Viktorie Táčnerová, která vyhrála výkonem 7,79 s a zároveň byla členkou vítězné dívčí štafety na 4×60 m, kde běžela společně s Natálií Vackovou, Sofií Laurou Turtenwaldovou a Dianou Jirkovou.

Dominanci pražských štafet podtrhlo vítězství na 4×300 m mix, ve složení Jirková, Chválová, Kajml a Tornikidis.

Druhá skončila v tyči Johana Julie Krbcová, jež zdolala na 1. pokus výšku 290 cm. Druhé místo si připsala i Viktorie Včelařová na 100 m překážek výkonem 14,59 s. Třetí stříbrnou v našem týmu si na krk pověsila Julie Chválová na 200 m překážek, a to výkonem 29,59s.

Týmový duch prostupoval celým družstvem a byl hnacím motorem pro všechny zúčastněné. Dokladem je celá paleta výborných výkonů a hned 16 osobních rekordů vytvořených na tomto malém mistrovství žáků.

Všem závodníkům gratulujeme k výkonům a dobré reprezentaci Prahy. Zároveň děkujeme trenérům výpravy – Hance Ondrkové, Radkovi Fischerovi a Radkovi Bártlovi za organizaci atletů a zajištění jejich dopravy.

Mistrovství České republiky dorostu a juniorů

O uplynulém víkendu hostila pražská Juliska republikový šampionát dorostu a juniorů. Na domácí půdě startovali zástupci ze 16 pražských oddílů, přičemž na alespoň jednu medaili dosáhlo 9 pražských oddílů.

Pražským atletům se zde velmi dařilo. Hned dvě zlaté individuální medaile si na krk pověsily dvě pražské závodnice. Natálie Millerová z USK ovládla střední tratě, když v sobotu vyhrála 1500 m za 4:29,71, zároveň postoupila na 800 m, které také vyhrála v neděli za 2:10,91. Dvakrát vyhrála i Karolína Jarošová z ASK Slavia Praha. Ta nenašla přemožitelku jak v sobotu na 2000 m př., když vyhrála časem 6:49,39, ani v neděli na 3000 m, jež ovládla letošním nejrychlejším časem této kategorie 9:30,77. Dvě individuální medaile, tentokrát bronzové, získal také junior Richard Rozkydálek, a to na stejných tratích Jako Millerová. V sobotu doběhl třetí na 1500m (3:59.64), postoupil z rozběhu 800m, kde v neděli doběhl také třetí za 1:54.41.

Několika pražským atletům se zde podařilo zvítězit v nejlepším letošním výkonu jejich kategorie. Tomas Järvinen z Atletiky Jižní Město zde vyhrál letošním nejlepším juniorským výkonem ve výšce – 210 cm. V juniorkách je aktuálně nejlepší na 400m př. Barbora Vaňková ze Slavie za 58,73. Totéž se podařilo i Viktorii Ondrové v tyči výkonem 420 cm. V dorostenkách vyhrála 400 m s poznámkou NL Eliška Kramešová z Atletiky Jižní Město výkonem 55,11.

Do Prahy zamířilo celkem 16 zlatých medailí. 13 juniorů z Prahy se díky 1. či 2. místu nominovalo v 15 disciplínách na mezistátní utkání juniorů, které proběhne v sobotu 24.6. ve slovenské Trnavě.

Všem medailistům gratulujeme a držíme palce na nadcházejících reprezentačních akcích.

Přebory Prahy mladšího žactva

Již tradičním hostitelem přeboru mladšího žactva, který proběhl 14. a 15. června, je atletický oddíl z Hostivaře. I letos to byly vydařené závody, atleti se proběhli na jediné modré dráze v Praze a k vidění bylo několik hezkých výkonů.

K přeboru nastoupilo přes 420 závodníků a ti si připsali celkem 693 startů. Největší podíl na tom měli atleti Jeseniovy, kteří měli celkem 87 startů. Také si odnesli nejvíce medailí – celkem 14, a z toho 8 zlatých.

K vidění byli některé skutečně zajímavé výkony. Dvě individuální zlata a výkony odpovídající o kategorii až dvě starší předváděl Josef Fál z SK Jeseniovy. Ten vyhrál skok daleký výkonem 606 cm, což je výkon, kterým by suverénně vyhrál i přebory Prahy starších žáků. Druhé zlato si připsal na 60 m také velmi kvalitním výkonem 7,42 s. Podobně dominantní je v této kategorii i Linda Botková z Olympu. Stejně jako Josef je i ona republikovou šampionkou v pětiboji a zde ovládla suverénně 60 m překážek za 8,7 s2 a 300 m výkonem 40,17 s. Třetí suverénkou v soutěžích byla také medailistka z MČR ve víceboji (2. za Botkovou) Viktorie Grabowská z Jižního Města. Ta s přehledem vyhrála vrh koulí výkonem 12,18 m a hod krikeťákem za 68,90 m. Tímto výkonem porazila i nejlepšího kluka o 7 m. Všichni tři těmito výkony vévodí i republikovým tabulkám – Fál na 60 m, Botková 60 m př. a 300 m (mimo to je i NL na 60 m, 150 m, 800 m, a pětiboji) , Grabowská na kriketu a je i NL v kouli, ale výkonem z jiného závodu.

Dalším dvojnásobným individuálním přeborníkem Prahy je Patrik Malý ze Spartaku, který vyhrál běh na 150 m výkonem 19,43 s i 300 m za 41,21 s. Do pětice dvojnásobných individuálních přeborníků se dostala i Iveta Škodová, když nenašla přemožitelku na 150 m výkonem 19,92 s, ani ve skoku dalekém za 531 cm.

Tímto se uzavřely přebornické soutěže v jarní části. Na podzim pak přijdou přebory ve vícebojích a finále družstev.

Přebory Prahy staršího žactva a dorostu

O víkendu 10. a 11. června se o přebornické medaile utkali nejlepší atleti kategorií staršího žactva a dorostu a to tradičně na Děkance.

K vidění byly jako vždy kvalitní výkony. Zlatý hattrick si připsala žákyně Viktorie Táčnerová ze Stodůlek, když ovládla sprinty na 60m, 150m a 300m. Na nejkratší trati se časem 7,66 dokonce dostala do čela letošních tabulek.

Největší medailovou sbírku si za obě kategorie odnesli atleti ASK Slavia, kteří jich získali celkem 40. Nejpočetnější výpravou byla ta z SK Jeseniovy, když si připsali 185 startů.

Letošní přebory proběhly i díky finančnímu příspěvku Magistrátu hl. m. Prahy, kterému tímto děkujeme.

Vrchol pro další kategorii je již za dveřmi. Ve středu 14. a ve čtvrtek 15. června se o své medaile utkají mladší žáci v Hostivaři na jediné modré dráze v Praze.

Informace o mezikrajových utkáních

Vážení trenéři a atleti,

28. září proběhne mezikrajové utkání mladšího žactva v Trutnově a 25. listopadu proběhne finále Běžeckého poháru v Dříteči. Nominace budou takovéto:

Na mezikrajové utkání ml. žactva 28.9. budou nominování atleti dle výsledků ze semifinálových a finálových kol družstev ml. žactva. Soutěžit se bude, tím pádem bude nominace tvořena v těchto disciplínách: 60m, 150m, 800m, 60m přek, výška, dálka, koule, oštěp a štafeta 4x60m. Na oštěp budou nominováni vždy první dva v hodu kriketovým míčkem ze semifinálových a finálových kol MPD a nejlepší v hodu oštěpem dle letošních tabulek. Nominace bude zveřejněna 23.9. Potvrzení účasti je do 25.9.

Pražský atletický svaz zajistí dopravu a trenérské vedení. Bližší informace o odjezdu, příjezdu a organizaci budou včas zveřejněny.

Družstvo tvoří 20 žáků a 20 žákyň a v každé disciplíně mohou nastoupit max. 3 závodníci. Výběr bude proveden pro maximálně možný silný tým i s přihlédnutím na využitelnost ve štafetách.

Na finále Běžeckého poháru se nominují vždy první 2 z přeborů Prahy v přespolním běhu z kategorií ml. žáků, ml. žákyň, st. žáků, st. žákyň, dorostenců a dorostenek.

Bližší informace o odjezdu, příjezdu a organizaci budou včas zveřejněny.